گوگل با ناقضان کپی رایت برخورد می کند: با سرویس «گوگل کپی» آشنا شوید

اگر دارای سایت یا وبلاگی در اینترنت باشید حتما با مشکل کپی کردن مطالب تان مواجه شده اید. از طرفی شما ساعت ها برای تولید مطالب وقت می گذارید و از طرف دیگر افرادی پیدا می شوند که به راحتی حاصل زحمات شما را بدون رعایت هیچ گونه قانون یا مبانی اخلاقی کپی می کنند.google_copy

حالا یک راه حل برای این مشکل پیدا شده است. قرار است گوگل با ارایه سرویسی جدید، کمک کند تا سایت ها و وبلاگ های کپی کننده اطلاعات از فهرست های اینترنتی حذف شوند.

بر اساس سرویس جدید که «گوگل کپی» نام دارد، این شرکت سایت ها و وبلاگ های کپی کننده را از موتور جستجو و دیگر سرویس هایش حذف خواهد کرد.

هر چند گوگل هنوز اطلاعات زیادی در مورد این سرویس منتشر نکرده اما یک API اولیه با قابلیت ترجمه به زبان های مختلف ارایه داده تا بر اساس آن مدیران سایت ها و وبلاگ ها بتوانند بررسی کنند، آیا صفحات آنها در خطر حذف از موتور جستجوی گوگل قرار دارد یا نه.

گوگل می گوید طی ماه های گذشته مشغول بررسی و گردآوری یک دیتابیس از سایت و وبلاگ های ناقض کپی رایت بوده و هم اکنون لیست بزرگی از آنها در اختیار دارد. این سرویس در حال حاضر سایت ها و وبلاگ هایی را هدف قرار می دهد که محتوای دیگر سایت ها را بدون رعایت قوانین آنها استفاده کرده اند. اما گوگل می گوید در مراحل بعد سراغ سایت های معرفی اپلیکیشن های ققل شکسته نیز خواهد رفت.

هنوز در مورد اینکه سایت ها و وبلاگ ها بر اساس چه شرایطی از گوگل حذف خواهند شد، توضیحات زیادی ارایه نشده اما پیش بینی می شود حذف یک سایت از موتورجستجوی گوگل و دیگر مجموعه های مرتبط، ضربه بزرگی به بازدیدکننده های آن سایت وارد کند.

در کنار آن گوگل می گوید مشغول مذاکره با دیگر ارایه کننده گان خدمات جستجو در اینترنت مانند مایکروسافت و یاهو است تا آنها هم از دیتابیس گوگل استفاده کرده و سایت های کپی کننده و ناقض کپی رایت را از فهرست شان حذف کنند.

این سرویس قرار است به صورت آزمایشی از ماه آینده میلادی کار خودش را آغاز کند. تا آن زمان می توانید از فرم پایین که در ادامه مطلب قرار گرفته (و توسط ما فارسی شده است) استفاده کنید و ببینید آیا آدرس وب سایت شما نیز در فهرست گوگل قرار گرفته یا نه.

منبع: نارنجی